beyond belonging III
ALMANCI!
Tiyatro ve Film Festivali
12–20 Haziran 2009

TİYATRO

 

DER BESUCH (ZİYARET)

Yazan ve yöneten: Hakan Savaş Mican
Ballhaus Naunynstrasse Prodüksiyonu
13 Haziran 2009, saat 20.00, garajistanbul
Gösteri sonrası yönetmen ve oyuncularla söyleşi

Berlin: İkinci Dünya Savaşı’nda kentin üzerine yağan binlerce bombalardan biri patlamamış halde bulununca mahalleler boşaltılır, insanlar geçici barınaklara yerleştirilir. Bu barınaklardan birinde birbirlerinden çok farklı insanlar biraraya gelir: İsrailli Ada ile oğlu Eval, Almanya’yla olan son ilişkilerini koparmak üzere birkaç günlüğüne kente gelmişlerdir. İhsan ile torunu Melike arasındaki ilişki ise yıllar önce kopmuştur. Melike, Alman taşrasındaki küçük burjuva dünyasından kaçıp Berlin’e gelmiş, tek memleketi olarak gördüğü domates bahçesini kaybetme tehdidiyle karşı karşıya bulunan dedesi İhsan’ı bulmuştur. Her kahramanın içinde taşıdığı bomba ise, yollarının kesiştiği bir gece patlamaya hazırdır. Geçmişle açık bir hesabı vardır hepsinin ve hesap Berlin’de görülecektir; geçmişin günümüzü her daim yakaladığı Berlin’de. Çok farklı kuşaklardan ve tiyatro geleneklerinden gelen oyuncu ekibi içinde Rainer Werner Fassbinder’in oyuncusu Heide Simon da sahne alıyor.

JENSEITS (ÖTE TARAF)

Yazan: Nurkan Er ve Tunçay Kulaoğlu
Yöneten: Nurkan Er
Hebbel am Ufer ve Nurkan Er Prodüksiyonu; Ballhaus Naunynstrasse ile işbirliğiyle
15 Haziran 2009, saat 20.00, garajistanbul
Gösteri sonrası yönetmen ve oyuncularla söyleşi

Oyun, Nurkan Er’in Berlin’de yaşayan Türkiye kökenli eşcinsel erkeklerle yaptığı röportajlara dayanıyor. Oyunun odak merkezinde, eşcinsel ve Türk gibi kalıplaştırılmış, hem başkaları tarafından biçimlendirilen hem de öznelerin kendilerinin belirlediği iki kavram yeralıyor. Biraraya geldiklerinde olumlu bir kimlik yapısına bürüneveren sözkonusu bu iki kavram, etnik-kültürel arka planında, bugüne kadar pek bilinmeyen çatışma alanları yaratıyor. Öte Taraf, çoğunluk topluma ilişkin aidiyet diskuruna farklı bir pencereden bakıyor. Oyun metnini birlikte yazan Nurkan Er ve Tunçay Kulaoğlu, Almanya’nın önde gelen tiyatro dergilerinden Theater heute tarafından umut veren genç yazarlar kategorisinde aday gösterildiler. Geçen yılki prömiyerinden sonra Ballhaus Naunynstrasse’de oynanmaya devam eden oyun, son olarak Bern Çağdaş Tiyatro Festivali ve Duisburg Akzente Festivali’ne davet edildi.

EIN WARNGEDICHT (BİR İHTAR ŞİİRİ)

Yazan ve yöneten: Tamer Yiğit ve Branka Prlic
Hebbel am Ufer Prodüksiyonu
16 Haziran 2009, saat 20.00, garajistanbul
Gösteri sonrası yönetmenler ve oyuncularla söyleşi

Tamer Yiğit ve Branka Prlic, Kreuzberg’de bulunan bir okulun bahçesinde gençlerle gündelik yaşamları üzerine söyleşilerde bulundu. Bu gençlerin hayat deneyimleri, özlemleri ve dertleri, oyununun temelini oluşturuyor. Yiğit ve Prlic, genç oyuncularıyla birlikte, insanları kazanma ve dışlama ilkesi üzerinde yükselen bir sisteme karşı ve bu sistem üzerine hikayeler anlatıyor. „Tony’nin elindeki torbayı patlatması, Knut’un bir cümleyi sarfedebilmek için harcadığı sonsuz zaman oyunun asıl kalitesini oluşturan sessizlik ve kaos arasındaki şiirsel dengeyi simgeliyor: Beş para etmedikleri hissinin gerçek olabileceği korkusu öğrencilerin yakasını bırakmıyor ve oyunun son şiirinde de dile getirildiği gibi buna karşı son direniş umudunu sadece bir savaşçıda görüyorlar.“ (Tageszeitung, 4 Ekim 2008)

GAZİNO ARABESK

Aziza A., İdil Üner, Tim Seyfi, Laurens Walter ve İlke Üner ile Arabesk Müzikali
Yöneten: Neco Çelik
Ballhaus Naunynstrasse Prodüksiyonu
17 Haziran 2009, saat 20.00, GHETTO Genuine Music Lounge
Gösteri sonrası yönetmenler ve oyuncularla söyleşi

Keder, depresyon, umarsızlık! Dertlere derman yoksa, yapacak tek şey kalıyor: Son damlasına kadar yenilginin keyfini çıkarabilmek! Bunun nasıl yapılacağını ise, kederlerin ve acıların kesin ve tavizsiz ifadesi arabesk gösteriyor bize. O arabesk ki ne İstanbul’da ne de Berlin’de varolan bir şark arayışıdır; gönüllerin şark’ının... Gazino Arabesk bir gece boyunca işte bu yaşam duygusuna teslim ediyor kendini. Aşk, nefret, tutku ve entrikalar yumağına saplanmış beş oyuncu ruhlarını yırtarcasına söylüyorlar şarkılarını. Neco Çelik, 70’li yılların arabesk filmlerinin motiflerinden yola çıkarak, Fatih Akın’ın neredeyse tüm filmlerinde rol alan İdil Üner, Soul müziğinin Berlin’deki kraliçesi Aziza A. ve İki Süper Film Birden’in kahramanı Tim Seyfi ve oyuncu ekibiyle bir ilke imza atıyor: Arabesk müzikali!

ZEY’BrEaK

Konsept ve Koreografi: Kadir „Amigo“ Memiş
Ballhaus Naunynstrasse Prodüksiyonu
18 Haziran 2009, saat 19.00, garajistanbul
Gösteri sonrası dansçılarla söyleşi

ZEY'BrEaK dünyada başka bir benzeri olmayan Zeybek danslarıyla Breakdance’i buluşturuyor. Zeybek kültürü, nasıl saygı, gurur, sadakat ve bireysellik temelinde yükseliyorsa, HipHop kültürü de bu değerlerden yola çıkıyor. Kendi özyaşam öyküsünden hareket eden Memiş ile onun aynası olan Yavuz Topuz, ayrılığın, yolların ve kavuşmaların kendini durdurak bilmeden tekrarlayan hikayesini anlatıyor. Bu temelde oluşan çokbaşlı mekanlar ise bağlama ustası Nevzat Akpınar’ın besteleriyle şekilleniyor. Anadolu ve Avrupa müzik geleneklerinden hareket eden Akpınar ve grubunun müziğinde zeybek ve HipHop bir potada eriyor. Yüzyılların geleneği çağımızın metropol tınılarıyla çarpışıyor. ZEY’BrEaK, kurucusu olduğu Berlinli Flyingsteps grubuyla Breakdance’de dört dünya birinciliği olan Kadir Memiş’in ilk uzun solo çalışması.

KLASSENTREFFEN – DIE 2. GENERATION (MEZUNİYET BULUŞMASI – 2. KUŞAK)

Yöneten: Lukas Langhoff ve Hülya Duyar
Alaylılar Akademisi Prodüksiyonu; Hebbel am Ufer ve Ballhaus Naunynstrasse işbirliğiyle
20 Haziran 2009, saat 17.00, garajistanbul
Gösteri öncesi saat 16.00’da atölye sohbeti

„Onlar başkomiser, milletvekili, müzik yapımcısı ya da Emel Zeynelabidin örneğinde olduğu gibi rüştünü ispatlamış dinsellik talepleriyle medyanın ilgi odağı olmuş şahsiyetler. Anne babaları, daha iyi bir hayat kurmak için, kırk yıl önce, çoğu misafir işçi olarak, Almanya’ya gelmiş. Emel Abidin-Algan, Tuna Başgerdan, Dilek Bölükgiray, Hülya Duyar, Özcan Mutlu ve Ünal Yüksel ile toplumsal yaşamda yüksek mevkilere gelmiş ikinci kuşak altı Türk-Alman sahneye çıkıyor. ‚Mezuniyet Buluşması’nın çıkış ve varış noktasını bu kahramanlar oluşturuyor (...) Ama oyun boyunca ‚yüksek mevki’ kavramı dönüşüm geçiriyor. Önce meslek kariyeri sözkonusuyken, başardıkları işlerin asıl özünün, çelişkilerle yaşamak olduğu ortaya çıkıyor: farklı iki dünyanın iyi ve kötü taraflarını bilmek ve bu çelişkiler yumağında kendilerini ayakta tutabilecek bir yolu bulmak.“ (Simone Kaempf, Nachtkritik)

 

 

Salonlar

İstanbul Modern Sanat Müzesi
Sinema Biletleri 7–3 TL
T. +90 212 334 7300

Meclis-i Mebusan Cad.
Liman İşletmeleri Sahası Antrepo No 4
Karaköy – İstanbul
www.istanbulmodern.org
Google maps

Goethe-Institut Istanbul
Film gösterimleri ücretsizdir
T. +90 212 249 2009
info@istanbul.goethe.org

Yeni Çarşı Cad. No 32
Beyoğlu – İstanbul
www.goethe.de/istanbul
Google maps

Garajistanbul
Tiyatro Biletleri 25-20 TL
Beş Gösteri Kombi Bileti %20 indirimli

T. +90 212 244 4499
info@garajistanbul.org
Tomtom Mahallesi / Yeni Çarsı Cad.
Beyoğlu – İstanbul
www.garajistanbul.org
Google maps

GHETTO Genuine Music Lounge
Gazino Arabesk 20–15 TL
Her parti 15–10 TL
T. +90 212 251 7501
info@ghettoist.net
Kalyoncu Kulluk Cad. No 10
Beyoğlu – İstanbul
www.ghettoist.com
Google maps